#SzkołaPamięta!
Pamiętamy...
Świąteczne życzenia
„Weihnachten in den D-A-CH-Ländern“ 🇩🇪 🇦🇹 🇨🇭
Uczniowie klas 7-8 jak co roku przygotowali świąteczne projekty w postaci plakatów przedstawiających zwyczaje świąt Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych.
W Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii Boże Narodzenie obejmuje trzy dni: 24 grudnia -Wigilię, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w mszy świętej zapala się świece na choince i rozpoczyna uroczystą kolację. W krajach tym nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem, a świąteczne prezenty Niemcy układają na stole. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze oraz je uroczyste obiady.
Jakie inne zwyczaje bożonarodzeniowe praktykowane są w Niemczech...? O tym (i nie tylko...) dowiecie się oglądając naszą fotorelację.
opracowanie: Łukasz Szpik
4
Projekt profilaktyczno-edukacyjny
W ramach kampanii "Trzeźwy umysł" nasza szkoła realizowała projekt profilaktyczno-edukacyjny "Narkotyki - to mnie nie kręci".
W toku przeprowadzonych zajęć odbyły się warsztaty dla uczniów mające na celu promowanie zdrowego stylu życia, oraz przeciwdziałanie uzależnieniom - internet, narkotyki, substancje psychoaktywne. Świadoma i nowoczesna edukacja, ma za zadanie nauczyć młodych ludzi podejmowania mądrych i odpowiedzialnych decyzji, oraz dokonywania właściwych wyborów: kreowania własnej przyszłości wolnej od jakichkolwiek uzależnień.
opracowanie: Teresa Sypek
Serce za odwagę
W tym roku nasza szkołą wzięła udział w akcji pisania życzeń świątecznych dla weteranów II wojny światowej. W ten symboliczny sposób chcemy złożyć podziękowania bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Dzięki nim możemy żyć, uczyć się, pracować, śmiać się i świętować w suwerennej Polsce.
DZIĘKUJEMY
opracowanie: Teresa Sypek
Wyjazd do Mielca
28 listopada uczniowie klas młodszych oraz dzieci ze starszej grupy przedszkolnej wzięli udział w wycieczce do Mielca. Pierwszym punktem programu było obejrzenie przedstawienia teatralnego pod tytułem „Kopciuszek” w Samorządowym Centrum Kultury. Na scenie wystąpili aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie.
Kolejnym celem wyjazdu było zobaczenie wystawy czasowej „Mielec w PRL. Ludzie, miejsca, wydarzenia”. Dzięki wystawie dzieci miały możliwość chwilowego „cofnięcia się w czasie” do lat dzieciństwa swoich rodziców czy dziadków i „dotknięcia” realiów minionej epoki.
opracowanie: Alina Polak
4
Uroczyste świętowanie w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości
10 listopada w holu głównym naszej szkoły zgromadziła się cała społeczność szkolna. Spotkanie, które odbyło się na czwartej godzinie lekcyjnej było naszym szczególnym hołdem dla Niepodległej Polski.
O godzinie 11:11, wszyscy uczestnicy dumnie odśpiewali Hymn - Mazurka Dąbrowskiego.
Przedszkolaki oraz każda klasa przygotowała krótki program artystyczny. Wszyscy występujący z wielkim zaangażowaniem opowiadali o naszej Ojczyźnie i Niepodległości, prezentując różnorodne formy występów artystycznych. Były opisy połączone z filmem, recytacja, piosenki, a nawet taniec w wykonaniu najmłodszych. To szkolne spotkanie wprowadziło wszystkich w atmosferę świętowania. Można było poczuć ducha patriotyzmu i szacunku dla Ojczyzny.
Obchodzenie tak ważnych rocznic i świąt kształtuje w uczniach świadomość historyczną i patriotyczną.
Dziękujemy występującym - czyli wszystkim przedszkolakom i uczniom szkoły za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości. To dzięki Wam udało się stworzyć niezapomnianą atmosferę, pełną dumy z naszej wielkiej historii.
#SzkołaDoHymnu
#SzkołaPamiętaopracowanie: Anna Kwiatkowska
18
Spotkanie z Koziołkiem Matołkiem
8 listopada przedszkolaki i uczniowie klas I-III wzięli udział w przedstawieniu o przygodach Koziołka Matołka, zaaranżowanego na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego. Po spektaklu dzieci zagadkami zostały wprowadzone w świat przysłów o kozie. Przedszkolaki wzięły również udział w podkuwania Koziołka Matołka, a uczniowie klas I-III w krótkim quizie przypomniały sobie tytuły znanych książek Kornela Makuszyńskiego.
opracowanie: Aneta Dragan
10
2023.11.08 - Dzień zdrowego śniadania w przedszkolu
Nowa galeria 2023.11.08 - Dzień zdrowego śniadania w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
12
Śniadanie daje moc
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, w dniu 08 listopada przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni dostarczyli produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, jajka, sery, owoce, warzywa, tosty i soki. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny.
Bardzo dziękujemy Rodzicom z Panią Klaudią Wójcik na czele za pomoc i zaangażowanie.
Słowa podziękowania kierujemy również do właściciela Sklepu u Węgrzyna, który przekazał zdrowe przekąski dla naszych uczniów.
Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.
opracowanie: Joanna Pytko
17
Spotkanie z policjantami
W dniu 7 listopada w naszej szkole odbyły się lekcje profilaktyczne z przedstawicielami Posterunku Policji w Wadowicach Górnych.
Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko, i jak ich uniknąć. Najmłodsi mieli okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o przechodzeniu przez ulicę, oraz o prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Ponadto podkreślono, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Poruszony został także temat szeroko rozumianej przemocy, w tym cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Omówione zostały kwestie negatywnego działania używek (papierosów, alkoholu, narkotyków). Prowadzący pogadankę uświadomili uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.
Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantów.
Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
opracowanie: Teresa Sypek
21
Nagroda za udział w Narodowym Czytaniu
Po raz kolejny nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za udział w Narodowym Czytaniu powieści Elizy Orzeszkowej.
Jako wyraz wdzięczności otrzymaliśmy także pamiątkowe wydanie „Nad Niemnem”, które wzbogaci księgozbiór naszej biblioteki.
opracowanie: Elżbieta Rojowska
Akcja szkolnego wolontariatu
Trwa zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego - smartfony, tablety, laptopy. Pozyskane środki, przeznaczone będą na budowę studni dla mieszkańców Afryki.
koordynator akcji: Teresa Sypek
Konkurs dla uczniów
#Europejski Tydzień Kodowania 2023
💻🖥🖱⬅️⬆️⬇️↪️↩️
„Kodowanie na macie” klasy I-IIINasza szkoła kolejny raz włączyła się w Europejski Tydzień Kodowania. Code Week 2023 to inicjatywa promująca naukę kodowania… bez barier, bez ograniczeń… z czerpaniem radości i spokojnym odczarowywaniem słowa „kodowanie”.
Akcja ma na celu popularyzację i promocję nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. To oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Programowanie wcale nie musi być trudne! O tym przekonały się Nasi uczniowie klas I-III w ramach akcji „Tygodnia Kodowania”. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od prelekcji na temat kodowania.
Dużą atrakcją okazała się mata do kodowania oraz kolorowe, plastikowe kubeczki. Opiekun akcji pan Łukasz Szpik przy pomocy uczniów z klas 7-8 przeprowadził wiele ciekawych aktywności m.in. „Zabawy z symetrią”, „Zabawa z kodem” „Sudoku” oraz „Przesuwanka-Kodowanka. Nie zabrakło również dyktanda graficznego na wielkim formacie – z wykorzystaniem właśnie kubeczków!
Ćwiczyliśmy wiele różnych umiejętności: pamięć, logiczne myślenie, dodawanie, porównywanie. Zadania bywają też trudniejsze, gdy rozwiązanie ma spełniać określone warunki.
Aktywność z elementami kodowania i programowania to świetna zabawa oraz wartościowe zajęcia, które pozwalają kształtować przyszłość najmłodszych.
opracowanie: Łukasz Szpik
32
2023.10.13 - Dzień Edukacji Narodowej
Nowa galeria 2023.10.13 - Dzień Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
11
Wolontariat szkolny sadzi ogród
Młodzi, ambitni, pracowici i pełni zapału - członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wbijają pierwszą łopatę... i zakładają szkolny ogród.
Wlewają w siebie dobrą energię i budują w sobie poczucie wpływu na to co się dzieje wokół.
opracowanie: Teresa Sypek
Wolontariat szkolny
Coroczna zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska Czekadełko.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i pomogli w przekazaniu zebranej karmy.
opracowanie: Teresa Sypek
Dzień Edukacji Narodowej
13 października w naszej szkole miały miejsce uroczyste obchody 250 – rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Z tej okazji cała społeczność szkolna oraz emerytowani nauczyciele i przedstawiciele rodziców mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy piątej i szóstej wzbogacony układem tanecznym w wykonaniu dziewcząt z klas młodszych. Akademia mająca formę koncertu życzeń została zaprezentowana na tle pięknej dekoracji wykonanej przez panią Alinę Polak, a o jej oprawę muzyczną zadbała pani Marta Giża-Mydlarz.
Uczestnicy uroczystości usłyszeli piękne słowa podziękowania za codzienny trud wkładany w nauczanie i wychowanie zarówno od pani dyrektor Marzeny Gałat, jak i od przewodniczącej Rady Rodziców pani Klaudii Wójcik. Podsumowaniem słów uznania były nagrody Dyrektora Szkoły wręczone nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym.
O uroczystą atmosferę dnia zadbał również samorząd szkolny, nad którym opiekę w tym roku sprawuje pani Paulina Ogara, oferując wykwintny i elegancko podany poczęstunek.
opracowanie: Elżbieta Rojowska
Pasowanie na ucznia
„Uczniem być – to ważna sprawa
i otwierać wiedzy drzwi …”.W dniu 11 października dzieci, które 1 września rozpoczęły naukę w klasie pierwszej, zostały oficjalnie włączone w poczet uczniów naszej szkoły.
W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna oraz rodzice pierwszoklasistów. Dzieci do tego wyjątkowego dnia przygotowywały się, z dużym zaangażowaniem, już od pierwszych dni września. Cała część artystyczna miała formę wywiadu przeprowadzonego przez przewodniczącą szkoły ze swymi młodszymi kolegami i koleżankami.
Dzieci śmiało wyrecytowały przygotowane wiersze i zaśpiewały piosenki do wersji instrumentalnych utworów. Pierwszoklasiści zaprezentowali się też we wspólnym tańcu, przygotowanym na zajęciach rytmiki, z koleżankami i kolegami z klasy II i III.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Jak co roku rodzice przygotowali dzieciom piękne prezenty oraz słodki poczęstunek.
opracowanie: Alina Polak
27
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie