Kolejny projekt na zajęciach świetlicowych. Tym razem budowaliśmy helikopter w 3D. Oto efekt.
2022.10 - Zajęcia świetlicowe w październiku - cd.2
O niezwykłych atrakcjach w radomyskim obserwatorium
20 października uczniowie klas VI i VII pod opieką M. Rusek i A. Łyś wzięli udział w wieczornej wycieczce do Obserwatorium Astronomicznego w Radomyślu Wielkim.
Wizyta w obserwatorium była niezwykle ciekawa i pouczająca. Uczniowie zwiedzili obiekt i jego wyposażenie. Planety Jowisz i Saturn mieli okazję obserwować z trzech teleskopów. Zachwyt i podziw wzbudził robot sam układający kostkę Rubika! Każdy mógł polatać małym samolotem na symulatorze lotów. Wiele emocji i przyjemności dostarczyła też „zabawa” w interaktywnej piaskownicy geograficznej. Obok obserwatorium znajduje się stacja meteorologiczna, której pomiary można odczytywać na bieżąco przez Internet.
Gościł nas i cierpliwie objaśniał działanie wszystkich urządzeń pan Janusz Grzyb, twórca tych atrakcyjnych urządzeń i współtwórca obserwatorium. Serdecznie dziękujemy!
opracowanie: Maria Rusek
14
2022.10.18 - Wycieczka klas I-IV do Baranowa Sandomierskiego
W dniu 18 października, korzystając z pięknej pogody, uczniowie klas I-IV wybrali się na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego. Zwiedzili zamek zwany "Małym Wawelem", który został zbudowany w XVI wieku i w pewnym okresie był siedzibą rodu Leszczyńskich. Zachwycali się pięknymi salonami, okrągłymi basztami w narożach i dziedzińcem z krużgankami. Podziwiali obrazy na ścianach i inne eksponaty. Zachwycili się oranżerią. Oglądali wystawę o ginących zawodach oraz ogromną starą łódź. Spacerując wokół zamku podziwiali park, a w nim niespotykane drzewa: tulipanowiec i miłorząb japoński. Chodzili też zielonymi labiryntami oglądając fontanny. Zbierali kolorowe liście i kasztany. Atrakcją był bajkowy plac zabaw, w którym zabawa była doskonała. Największym powodzeniem cieszyła się tyrolka. Pod koniec wycieczki dzieci kupiły sobie pamiątki. Wszyscy uczestnicy zadowoleni, wracając do domu, zgodnie mówili, że wycieczka była bardzo udana.
opracowanie: Krystyna Midura
39
2022.10.13 - Akademia z okazji DEN
Nowa galeria 2022.10.13 - Akademia z okazji DEN została dodana do albumu fotograficznego
19
Tydzień Kodowania 2022 - Kodowanie w klasach IV-VIII
Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w Europejski Tydzień Kodowania 2022 #CodeWeek 2022.
CodeWeek to inicjatywa promująca naukę kodowania… bez barier, bez ograniczeń… z czerpaniem radości i spokojnym odczarowywaniem słowa „kodowanie”.
Akcja miała na celu popularyzację i promocję nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. To oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
W ramach tej akcji w naszej szkole zorganizowaliśmy wiele wydarzeń, które były okazją do ćwiczenia logicznego myślenia i rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci. Z kodowaniem uczniowie spotykali się na lekcjach informatyki. I nie tylko. Wszystko w ścisłej współpracy ze sobą.
Były to m.in. następujące zadania:
- lekcje z wykorzystaniem stron www.codeweek.eu, www.gov.pl/web/koduj
- programowanie w programie Scratch
- zajęcia z wykorzystaniem zestawów do nauki robotyki takich jak: LEGO Boost, mBoot Exproler Kit
- kodowanie na mini macie
- gry i zabawy edukacyjne rozwijające logiczne myślenie
- i wiele innych…
W akcji uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII, a szkolnym koordynatorem akcji był p. Łukasz Szpik.
Według samych uczniów kodowanie i programowanie to nic innego jak „ciekawe zajęcia”, których powinno być dużo, dużo więcej. Budowa minirobotów i ich programowanie to zajęcia, na których uczniowie poznali tajniki konstrukcji maszyn, programowania oraz uczyli się, jak stworzyć animacje oraz gry komputerowe.
Celem zorganizowanych zajęć było pokazanie, że kodowanie nie jest takie trudne i może być wspaniałą zabawą. Natomiast programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Praca w zespołach, szukanie wspólnych rozwiązań, pomogą doskonalić kompetencje społeczne, które są tak ważne we współczesnym świecie.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W TEJ AKCJI PRZEZ CAŁY ROK ZARÓWNO W SZKOLE, JAK I W DOMU !
opracowanie: Łukasz Szpik
35
Europejski Tydzień Kodowania 2022 - „Kodowanie na macie” w klasach I-III
Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w Europejski Tydzień Kodowania.
#CodeWeek 2022 to inicjatywa promująca naukę kodowania… bez barier, bez ograniczeń… z czerpaniem radości i spokojnym odczarowywaniem słowa „kodowanie”.
Akcja ma na celu popularyzację i promocję nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. To oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Programowanie wcale nie musi być trudne! O tym przekonały się Nasi uczniowie klas I-III w ramach akcji „Tygodnia Kodowania”. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od prelekcji na temat kodowania/programowania.
Dużą atrakcją okazała się mata do kodowania oraz kolorowe, plastikowe kubeczki. Opiekun akcji p. Łukasz Szpik przy pomocy dziewcząt z klasy 8 przeprowadził wiele ciekawych aktywności m.in. „Zabawy z symetrią”, „Ustaw kubeczki z warunkami” oraz „Sudoku”. Nie zabrakło również dyktanda graficznego na wielkim formacie – z wykorzystaniem właśnie kubeczków!
Ćwiczyliśmy wiele różnych umiejętności: pamięć, logiczne myślenie, dodawanie, porównywanie. Zadania bywają też trudniejsze, gdy rozwiązanie ma spełniać określone warunki.
Aktywność z elementami kodowania i programowania to świetna zabawa oraz wartościowe zajęcia, które pozwalają kształtować przyszłość najmłodszych.
Przed nami jeszcze wiele różnych aktywności i kto wie, może ktoś z nas zostanie mistrzem programowania?
opracowanie: Łukasz Szpik
18
Tydzień kodowania 2022
Nasza szkoła kolejny raz włącza się w Europejski Tydzień Kodowania 2022 #CodeWeek 2022.
CodeWeek to inicjatywa promująca naukę kodowania… bez barier, bez ograniczeń… z czerpaniem radości i spokojnym odczarowywaniem słowa „kodowanie”.
Akcja ma na celu popularyzację i promocję nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. To oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Dołącz do miliona organizatorów i uczestników. Inspiruj rozwój kodowania, myślenia obliczeniowego by rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.
W dniach od 17.10 do 23.10 w naszej szkole odbędzie się Tydzień Kodowania.
Na zajęciach informatyki i nie tylko… nasi uczniowie będą uczestniczyli m.in. na zajęciach „kodowania na macie”, programowania robotów z klocków LEGO Boost a także w języku Scratch.
Celem zorganizowanych zajęć będzie pokazanie, że kodowanie nie jest takie trudne i może być wspaniałą zabawą. Natomiast programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Praca w zespołach, szukanie wspólnych rozwiązań, pomogą doskonalić kompetencje społeczne, które są tak ważne we współczesnym świecie.
Punktem kulminacyjnym tej akcji było stworzenie własnej gry w programie Scratch. Jest to znany już naszym uczniom edukacyjny język obiektowy do tworzenia interaktywnych historii, animacji, muzyki oraz gier.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W TEJ AKCJI ZARÓWNO W SZKOLE, JAK I W DOMU !
Polecane strony internetowe: https://www.gov.pl/web/koduj oraz: https://codeweek.eu/
opracowanie: Łukasz Szpik
Szkolny konkurs kodowania w ramach Code Week 2022
2022 - Kółko gier i zabaw logicznych
Na zajęciach kółka gier i zabaw logicznych poznajemy tajniki gry w szachy.
opracowanie i zdjęcia: Krystyna Midura
9
2022.10 - Zajęcia świetlicowe w październiku
W październiku w czasie zajęć świetlicowych budowaliśmy parking dla samochodów w 3D. Wszyscy bardzo się zaangażowali i oto efekt.
zdjęcia: Krystyna Midura
4Na zajęciach świetlicowych w październiku konstruujemy i bawimy się.
zdjęcia: Krystyna Midura
„Opowieść o chlebie”
12 października 2022 r. odbyło się podsumowanie konkursu literackiego zatytułowanego „Opowieść o chlebie”, którego pomysłodawcą i organizatorem było Towarzystwo Historyczno – Literackie w Wadowicach Górnych.
W konkursie przeznaczonym dla uczniów klas IV – VIII naszą szkołę reprezentowali: Patryk Czech, Karol Czech, Nikola Szendoł, Weronika Bierzyńska i Martyna Ginter. Ze względu na wyrównany poziom prac ich autorzy zostali podzieleni na dwie grupy – laureatów i finalistów. Z naszej szkoły do grona finalistów weszli: Patryk Czech i Martyna Ginter. Pozostali uczniowie otrzymali tytuł laureata.
Wszyscy uczestnicy konkursu oprócz dyplomów otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe – zestaw składający się z plecaka, bidonu i pluszaka.
opracowała: Elżbieta Rojowska
2
Zmagania z tabliczką mnożenia
W XII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia uczniowie naszej szkoły zdawali pisemny egzamin z umiejętności mnożenia, dzielenia i potęgowania. Matematyczne konkursy rozwiązywali uczniowie klas II – VIII. Zdecydowana większość uczniów Klas IV - VIII pomyślnie zdała egzamin. W nagrodę każdy uczeń otrzymał odznakę, certyfikat i słodki upominek.
Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów w XIII ŚDTM za rok!
opracowanie: Maria Rusek
13
Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to bardzo pożyteczne wydarzenie, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W naszej szkole wydarzenie to propagowali nauczyciele oraz uczniowie z klasy II i III a nawet niektóre pierwszaki, czytając swoim młodszym kolegom z przedszkola fragmenty książki Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”.
Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w akcję głośnego czytania serdecznie dziękuję. Zachęcam rodziców do kontynuowania głośnego czytania w domu bo jak wiadomo dzieciom, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek, są genialne w tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań, ortografii, ... Warto więc codziennie sięgnąć po ulubioną lekturę.
opracowanie: Teresa Wrzesień
10
2022.09 - Zajęcia świetlicowe we wrześniu
Tak bawiliśmy się ale też uczyliśmy się na zajęciach świetlicowych we wrześniu.
zdjęcia: Krystyna Midura
6
2022.09.30 - Dzień chłopaka w przedszkolu
Nowa galeria 2022.09.30 - Dzień chłopaka w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
9
2022.09.29 Dzień jabłka w przedszkolu
Nowa galeria 2022.09.29 Dzień jabłka w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
8
Wycieczka klasy ósmej
Wychowawcy klas ósmych ze szkół podstawowych z Wadowic Górnych, Wadowic Dolnych i Wampierzowa zorganizowali dwudniowy wyjazd swoich uczniów. Pierwszym punktem wyprawy był Oświęcim. Po 3 godzinach drogi grupa 41 uczniów wraz z opiekunami dotarła przed bramę Muzeum Auschwitz-Birkenau. W dwóch grupach rozpoczęło się uważne zwiedzanie z przewodnikami poszczególnych miejsc. Najpierw przeszli pod napisem „Arbeit macht frei”, potem kolejne bloki obozu, Ściana Straceń, cela głodowa czy krematorium. W ciszy i z powagą uczniowie podążali za przewodnikiem, wsłuchując się w przerażającą prawdę o „ludziach, którzy potrafili zgotować ten los ludziom”. Potem przejazd do Birkenau i ponowny marsz przez bramę do rampy, a potem pod pomnik. Pobyt w tym miejscu przyniósł wzruszenie i refleksję, były pytania i popłynęły łzy.
Czas było jednak wyruszyć w dalszą trasę. Kolejnym punktem wyjazdu był Zamek w Pszczynie. Po krótkim spacerze po rynku i skosztowaniu pączków grupa rozpoczęła zwiedzanie zamku, który dopiero od roku 1922 jest w granicach Polski. Zachwyceni przepychem i pięknem książęcych komnat uczniowie słuchali opowieści o właścicielach dóbr, księżnej Daisy i dzisiejszej działalności muzealnej. Po godzinie 16.00 uczestnicy wyruszyli już na południe Polski w kierunku Brennej. Tu był czas na odpoczynek – kolacja, rozmowy w pokojach i na korytarzach, spacer do sklepu i wreszcie nocleg, a potem pobudka i śniadanie i …
We czwartek rozpoczął się drugi etap wycieczki – wjazd Koleją Linową na Czantorię, próby bicia prędkości na torze saneczkowym i wspólne ognisko. A wszystko to w słoneczne aurze. Na zakończenie jeszcze spacer deptakiem Wisły, pizza, lody, pączki. Trzeba było jednak pożegnać Beskid Śląski i ruszyć w drogę do domu. W wesołym towarzystwie czas biegnie szybko. Nie wiadomo kiedy, a trzeba było rozstawać się z kolegami i koleżankami. Może jeszcze uda się powtórzyć wyjazd. Może…
opracowanie: Łukasz Szpik
59
2022.09.20 - Dzień Przedszkolaka
Nowa galeria 2022.09.20 - Dzień Przedszkolaka została dodana do albumu fotograficznego
6
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
19 września o godz. 10:00 rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr 2022-23 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu organizowanego przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkujących na terenie powiatu mieleckiego.
Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 września o godzinie 10.00 i potrwają do 26 września (włącznie).
Organizatorzy zapraszają na stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisują sposób rejestracji oraz na profil Facebook'a - Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie