W dniach 24-26.04.2019 uczniowie naszej szkoły oraz z Szkoły Podstawowej z Woli Wadowskiej uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Górach Świętokrzyskich. Organizatorem wycieczki była pani Marzena Gałat, natomiast role opiekunów pełnili panowie Wiesław Augustyn i Łukasz Szpik oraz pani Teresa Wrzesień z SP Wola Wadowska.
Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych, różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz walorów turystycznych tego regionu. Jadąc autokarem mogliśmy podziwiać cechy krajobrazu naturalnego i kulturowego – zmienionego przez człowieka.
Podróż naszą rozpoczęliśmy w dobrych humorach i już po chwili dotarliśmy do Pałacu w Kurozwękach. Tam rozpoczęliśmy od zwiedzania pierwszego piętra pałacu - sala balowa, salony, taras widokowy, krużganki i XVIII w. kaplica, jak również dziedziniec i muzeum -„Skarby i pamiątki rodu Popielów oraz obrazy Józefa Czapskiego”. Następnie przeszliśmy na dziedziniec, zeszliśmy do lochów i piwnic, gdzie wysłuchaliśmy ciekawe legendy dotyczące historii pałacu.
W piwnicach pałacu zorganizowana została salka muzealna, w której obejrzeć mogliśmy reprodukcje broni rycerskiej oraz zabytki znalezione podczas prowadzonego od 2000 roku odgruzowywania i porządkowania piwnic zamkowych. Następnie udaliśmy się na "safari-bizon" czyli zwiedzanie zagrody bizonów westernowym wozem.
Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w DWD „Gołoborze” w Rudkach. Po zakwaterowaniu i obiedzie udaliśmy się ścieżką edukacyjną do najstarszego świętokrzyskiego rezerwatu przyrody „Chełmowa Góra”, gdzie m.in. rozpoznawaliśmy drzewa po korze i pokroju, obserwowaliśmy życie mrówek. Wszyscy jednak z niecierpliwością czekaliśmy na „Wieczór legend świętokrzyskich”, gdzie przy ognisku podczas zabaw integracyjnych, wszyscy przeszli szkolenie na czarownicę i zbója świętokrzyskiego.
Drugiego dnia wycieczki zaplanowane mieliśmy ścieżkę historyczno-przyrodniczą: Nowa Słupia (Pielgrzym Świętokrzyski, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego) – Droga Królewska w Świętokrzyski Parku Narodowym – Puszcza Jodłowa – Gołoborze – Klasztor na Świętym Krzyżu. Odwiedziliśmy tam również Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów.
Po obejrzeniu gołoborzy, przejechaliśmy do DWD „Gołoborze”, gdzie po obiedzie mieliśmy zaplanowany pobyt na basenie. Wieczorem natomiast czekała nas, wspólna zabawa podczas dyskoteki.
Trzeciego dnia zaplanowane mieliśmy zajęcia plastyczne (np. origami, decoupage, collage), zajęcia sportowe: rozgrywki zespołowe na hali sportowej, warsztaty taneczne. Po obiedzie pożegnaliśmy Góry Świętokrzyskie i udaliśmy się w drogę powrotna do domu.
Podczas naszego pobytu realizowane były dwa programy edukacyjne: „Góry Historii” oraz „Aktywnie w Górach Świętokrzyskich”. Programy te uwzględniały wykorzystanie aktywizujących metod nauczania oraz różnorodnych form organizacji pracy, m.in. warsztatów, wycieczek, konkursów, gier i zabaw, dostosowanych do poziomu rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży oraz treści podstaw programowych dla danego etapu edukacyjnego. Zawierały elementy edukacji regionalnej, ekologicznej i prozdrowotnej bazujące na lokalnym dziedzictwie przyrodniczym, historycznym i kulturowym, a także korzystnych warunkach klimatycznych.
Uczniowie poprzez udział w tej wycieczce mieli możliwość wszechstronnego rozwoju i kształtowania nawyków zdrowego stylu życia, uczenia się od siebie nawzajem oraz wzmacniania wiary we własne możliwości. Wyjazd wspierał integrację zespołu poprzez doskonalenie umiejętności współpracy i komunikowania się, naukę tolerancji i życzliwości.
Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana i chętnie pojechaliby na nią jeszcze raz.
opracowanie: Marzena Gałat