Po raz pierwszy obchodzimy dzisiaj nowe święto narodowe
Dla Wszystkich odwiedzających naszą stronę
Co to jest Triduum Paschalne i jak je przeżyć?
Zbliżają się święta, które będziemy obchodzić przez trzy dni. Ale w Kościele nazywane są Triduum, co możnaby przetłumaczyć "trzy w jednym". Aby każdy z nas mógł świętować to, co istotne poniżej znajduje się praktyczna "ściąga".
Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku możemy świętować
uczestnicząc w transmisjach on-line.Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. We wszystkich kościołach parafialnych wieczorem jest odprawiana tylko jedna msza - Msza Wieczerzy Pańskiej. Upamiętnia ona ustanowienie przez Jezusa dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.
Wielki Piątek jest dniem męki i śmierci Chrystusa. Wszystkich wierzących obowiązuje ścisły post. Tego dnia nie odprawia sie mszy. Podczas specjalnego nabożeństwa wysłuchamy opisu męki Chrystusa. Potem odbędzie się adoracja krzyża.
W Wielką Sobotę Pan Jezus spoczywa w grobie.
Wieczorem rozpoczynają się najważniejsze w całym roku obchody Wigilii Paschalnej, które są centralnym punktem Triduum. Podczas mszy, która składa się z 4 części, zapalany jest paschał (świeca wielkanocna), odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne. Po uroczystościach kapłan wyjdzie przed drzwi kościoła, aby udzielić błogosławieństwa Najświętyszym Sakramentem i w ten sposób oznajmić światu, że Pan Jezus zmartwychwstał!
To najbardziej radosne świętowanie w całym roku trwa również przez Niedzielę. Triduum Paschalne kończy się tego dnia o zachodzie słońca.
opracowanie: Anna Kwiatkowska
Wiosenna przerwa świąteczna
Przypominamy, że w dniach od 9 do 14 kwietnia trwa
wiosenna przerwa świąteczna.W tym czasie nie ma zajęć zdalnych.
Dyżury telefoniczne w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczone przez psychologów…
Dyżury telefoniczne w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczone przez psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych dla dyrektorów szkół / placówek, nauczycieli, uczniów i ich rodziców w ramach szczególnego wsparcia w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Najbliższa poradnia to Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mielcu - kliknij
Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie można znaleźć dane kontaktowe do innych poradni - kliknij
Kształcenie na odległość - nowe regulacje prawne
Miniesterstwo Edukacji Narodowej określiło zasady prowadzenia nauczania na odległość i możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.
Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.
Materiały edukacyjne na czas kwarantanny
W zakładce "Dla uczniów i rodziców - Z życia szkoły - Nauka w kwarantannie" będziemy sukcesywnie zamieszczać linki do stron z materiałami edukacyjnymi do pracy uczniów w domu. Warto tam stale zaglądać, bo z dnia na dzień jest coraz więcej ciekawych propozycji.
Bardzo ważne informacje
Bardzo proszę rodziców uczniów o zdrowy rozsądek
i odpowiedzialność podczas kwarantanny.
To czas kiedy dziecko musi pozostać w domu,
nie wolno w tym czasie np. przejść się na spacer
czy pójść do sklepu zrobić zakupy.Krystyna Midura
dyrektor szkołyZastanów się zanim niepotrzebnie wyjdziesz z domu
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej od jutra - tj.12 marca zostają zawieszone zajęcia szkolne.
Jutro i pojutrze szkoła zapewnia jeszcze zajęcia opiekuńcze.Natomiast od poniedziałku 16 marca aż do 25 marca
szkoła i przedszkole są zamknięte.
Nowe informacje o koronawirusie
Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
zwracam się z apelem do Rodziców,
by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci
do przedszkola lub szkoły.Krystyna Midura
Dyrektor Szkoły
Co musisz wiedzieć o koronawirusie
Poniższa informacja pochodzi ze strony Ministerstwa Zdrowia
Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.
Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to
- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
lub - zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
Dowiedz się więcej o koronawirusie
- Nowy koronawirus SARS-Cov-2 – ZALECENIA
- Informacja dla uczelni wyższych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- COVID-19 – informacje. Przesyłki z Chin
- Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- SARS-CoV-2 – informacje
- Komunikat krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych
ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,lub– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Maseczki
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.
- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
Szkolenie strażaków dla starszych uczniów
Ostatnią grupą dla której strażacy przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej byli uczniowie klas IV-VIII. Strażacy z oddziału ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej z Mielca rozszerzyli zaganienia i dokładnie tłumaczyli starszym uczniom sposoby oceny stanu poszkodowanego, przystąpienie oraz przebieg akcji reanimacyjnej. Chętnie odpowiadali też na pytania. Po jednym z nich wyjaśniali jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu.
Oczywiście po szkoleniu również starsi uczniowie mogli na żywo oglądnąć wóz strażacki i znajdujący się w nim specjalistyczny sprzęt.
opracowanie: Anna Kwiatkowska
Odwiedziny strażaków
9 marca naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Powiatowej Straży Pożarnej z Mielca. Hasłem spotkania było: „Udzielanie pierwszej pomocy przed medycznej”.
W pierwszej części spotkania uczniowie klas młodszych obserwowali udzielanie pierwszej pomocy na fantomie. Następnie zapoznani zostali z działaniem defibrylatora. W drugiej części spotkania dzieci miały możliwość oglądania wozu strażackiego i jego wyposażenia. Mogły też wejść do samochodu. Dodatkową atrakcją było przymierzenie strażackiego hełmu.
Po spotkaniu u niejednego ucznia odrodziło się marzenie by kiedyś zostać strażakiem. Życzymy im powodzenia w realizacji planów.
opracowanie: Alina Polak
Korespondencja z Pałacu Buckingham
W odpowiedzi na bożonarodzeniowe życzenia przesłane królowej brytyjskiej Elżbiecie II dziś tj. 9 marca 2020 r. otrzymaliśmy serdeczne podziękowania skierowane do wszystkich uczniów i nauczycieli Szkoły.
W korespondencji podkreślono, że królowa wyraża wdzięczność za pamięć o niej w tym szczególnym okresie i docenia wartość własnoręcznie wykonanej kartki.
Chcąc wszystkim zainteresowanym umożliwić zapoznanie się z tą niezwykłą korespondencją, prezentujemy na naszej stronie jej skan.opracowanie: Elżbieta Rojowska
Nie zapomnieli o Dniu Kobiet
6 marca kolorowo i pachnąco było w Szkole Podstawowej w Wampierzowie, a wszystko to za sprawą panów i chłopców, którzy obdarzyli swoje koleżanki pięknymi okazami tulipanów i róż.
Dalszy ciąg świętowania miał miejsce w Domu Strażaka w Wampierzowie. Z okazji Święta Kobiet Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Wampierzów „Feniks” we współpracy z naszą szkołą przygotowało bardzo miłe spotkanie dla mieszkanek tej miejscowości.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni zaproszeni przez stowarzyszenie goście. Obecni byli: Wójt Gminy Wadowice Górne Michał Deptuła, sekretarz Urzędu Gminy Elżbieta Wnuk z mężem oraz Przewodniczący Rady Gminy Wadowice Górne Krzysztof Maciejak z małżonką. Przybyli również radni powiatowi: Maria Należna, Zdzisław Lasota, Stefan Rysak z małżonką, sołtys wsi Wampierzów – Zbigniew Bierzyński z małżonką, a także radna Gminy Wadowice Górne – Joanna Skoczylas.
Program artystyczny, który był główną atrakcją spotkania przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Wampierzowie pod kierunkiem pani Elżbiety Rojowskiej. Ciepłe słowa płynące ze sceny pod adresem pań oraz zabawne scenki kabaretowe spotkały się z życzliwym odbiorem publiczności, która często przerywała występ gromkimi brawami.
opracowanie: Elżbieta Rojowska
Drugi Szkolny Turniej Tenisa Stołowego "PING PONG" 2020
Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Szkolny Turniej Tenisa Stołowego "PING PONG" dla klas od I do VIII.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich na sali, wyjaśnieniu celu jakiemu jest poświęcony i ogłoszono otwarcie imprezy szkolnej. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek.
Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji dobrze przygotowany stół, przy których zaangażowano do czterech sędziów. Wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się nawet doświadczonym graczom.
Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników - co bardzo cieszyło organizatorów - oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play.
Wyniki:
I miejsce – Mateusz Skrzyniarz, klasa 4
II miejsce – Karol Strycharz, klasa 3
III miejsce – Paweł Płatek, klasa 6
wyróżnienie – Bartosz Pogoda, klasa 8
Laureatom wręczono dyplomy i nagrody, natomiast na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał słodki upominek. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju. Tym samym zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez Samorząd Uczniowski i mamy nadzieję na jeszcze większe zainteresowanie tego rodzaju wydarzeniami.
opracowanie: Łukasz Szpik
Cześć i chwała bohaterom!
To hasło nawiązuje do obchodzonego wczoraj - 1 marca - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Chcąc uczcić pamięć i wyrazić nasz podziw dla niezłomnej postawy tych żołnierzy w walce o wolną Ojczyznę w naszej szkole zawisła gazetka prezentująca ich portrety i biogramy.
Oprócz tego na ścianach została rozwieszona wystawa pt. "Żołnierze wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963". Na kolejnych czternastu planszach przygotowanych przez IPN uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogą zapoznać się z tą tematyką.
Przygotowana wystawa oraz okolicznościowa gazetka wpisują się w akcję "Szkoła Pamięta" proponowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla placówek oświatowych.
opracowanie: Anna Kwiatkowska
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
28 lutego w Mielcu odbyły się powiatowe rozgrywki w piłkę nożną chłopców w kategorii wiekowej U-12 Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV i V. Zawodnicy za udział w turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale oraz smaczną pizzę.
Gratulujemy!opracowanie: Wioletta Wróbel
List do Rodziców z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
Szanowni Państwo,
Dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane działania edukacyjne.
Mając na uwadze, iż dla jak najskuteczniejszej realizacji programu i osiągania jego celów ważne jest zaangażowanie zarówno szkół, w których jest on realizowany, jak również wsparcie rodzin dzieci w nim uczestniczących, przekazujemy Państwu do wykorzystania propozycję informacji – listu Państwa szkoły skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci uczestniczących w programie. W związku z rozpoczęciem drugiego semestru realizacji programu w przygotowanym liście przypominamy rodzicom o zasadach i celach programu, w którym uczestniczą ich dzieci oraz o jego ważnych aspektach, na które powinni zwrócić uwagę. Zachęcamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie załączonego listu rodzicom zgodnie z formą komunikacji z rodzicami przyjętą w Państwa szkole np. mailowo lub poprzez dziennik elektroniczny itp., za co z góry serdecznie dziękujemy. Jednocześnie prosimy o przekazanie informacji potwierdzającej udostępnienie ww. listu rodzicom do Oddziału Terenowego KOWR właściwego ze względu na adres siedziby szkoły.
Z poważaniem
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Do Hymnu!
18 lutego 2020 był niezwykłym dniem dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wampierzowie. Tego dnia uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie jednogłosowo a capella hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali „Rotę” oraz „Boże, coś Polskę”. Wykonanie tych utworów „na żywo” i z pamięci było oceniane przez wojewódzką komisję konkursową, która dokonała rejestracji dźwięku i obrazu. Sporządzenie protokołów z przesłuchań konkursowych pozwoli wyłonić po 5 szkół z każdego województwa, które uzyskały najwyższą punktację.
Uczestnikami tego niecodziennego wydarzenia byli przedstawiciele Rady Rodziców oraz Sekretarz Urzędu Gminy w Wadowicach Górnych pani Elżbieta Wnuk.
Jesteśmy dumni z usłyszanych słów uznania skierowanych do uczestników konkursu przygotowanych przez nauczyciela muzyki panią Martę Giżę-Mydlarz. Mamy nadzieję, że dzień ogłoszenia wyników konkursu będzie okazją do radosnego świętowania sukcesu.
opracowanie: Elżbieta Rojowska
Archiwum Aktualności