2022.04.22 - Sprzątamy dla Polski
Międzynarodowy Dzień Ziemi
W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi – największe międzynarodowe święto ekologiczne. Ten dzień jest okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety.
Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W tym roku hasło brzmi: Inwestujmy w naszą planetę.
Ma ono zwrócić uwagę na konieczność gospodarczych zmian, które pomogłyby w zahamowaniu kryzysu klimatycznego.
„Zmiana zaczyna się od działania”- oto jak każdy z nas może pomóc naszej planecie:
- Sadź drzewa wokół siebie
- W swoim ogrodzie stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom
- Załóż hotel dla owadów
- Zrezygnuj z koszenia trawnika
- Gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu
- Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceru
- Staraj się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe
- Pamiętaj o segregacji śmieci
- Podczas zakupów używaj wielorazowych toreb, wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach
- Oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło
- Korzystaj z drewna i rób to odpowiedzialnie – wykorzystuj surowiec jak najdłużej, koniecznie pozyskiwany w sposób zrównoważony.
Na szkolnym spotkaniu z uwagą wysłuchaliśmy rad i wskazówek przekazanych przez Edu Kredkę w filmie edukacyjnym „Dzień Ziemi”. Po prezentacji wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie o tematyce ekologiczno – przyrodniczym. Oprócz wiedzy ważne jest działanie, toteż uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami już wzięli, bądź wkrótce wezmą udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”.
opiekun SKPP: Maria Rusek
2
2022.04.20 - Dzień Ziemi w przedszkolu
Nowa galeria 2022.04.20 - Dzień Ziemi w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
6
Nie zapominamy o bohaterach
W poniedziałek 19 kwietnia przypadała kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ponieważ ten dzień był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, to nasza szkoła wzięła udział w akcji Żonkile w czwartek 21 kwietnia.
Akcja muzeum Polin ma cel edukacyjny. Uczniowie klas 4-8 mieli specjalne lekcje historii poświęcone rocznicy powstania. Drugim równie ważnym celem jest aspekt wychowawczy - przez poznanie historii uczniowie rozwijali szacunek dla życia drugiego człowieka, stawali się bardziej otwarci na inną kulturę, doceniali wartość współistnienia w jednym państwie różnych narodowości i religii.
Wszyscy uczniowie i nauczyciele w tym dniu z dumą nosili na piersi papierowe żonkile - symbole akcji. Wykonali je uczniowie z klasy VII pod kierunkiem pani Aliny Polak. Dziękujemy.
opracowanie: Anna Kwiatkowska
Wycieczka do Mielca
We wtorek 12 kwietnia 2022r. uczniowie klas I-IV naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Mielca.
Rozpoczęliśmy ją odwiedzając Park Trampolin Jump Planet. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych, ścianki wspinaczkowej, strefy koszykówki, basenów wypełnionych gąbkami, a także foteli 9D, które dostarczyły dodatkowej porcji adrenaliny. Zabawy i śmiechu było co nie miara!
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Regionalnej w Pałacu Oborskich, gdzie zwiedzaliśmy wystawę „Bicykl. Tricykl. Tandem. Historia roweru”. Po obejrzeniu prezentacji uczniowie mieli możliwość zobaczenia na żywo starych modeli jednośladów. Po obejrzeniu wystawy odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie mogli sprawdzić zdobytą w trakcie zwiedzania wiedzę.
Do szkoły wszyscy wrócili w dobrych humorach planując już kolejne wycieczki ;-)
opracowanie: Joanna Pytko
152
Świąteczne życzenia
Ach, te baby!
13 kwietnia 2022r. z inicjatywy Rady Rodziców w naszej szkole miała miejsce degustacja świątecznych wypieków nieodłącznie związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli przy świątecznie nakrytych stołach i po wysłuchaniu serdecznych życzeń złożonych przez panią dyrektor częstowali się wielkanocnymi babami, które, w zależności od wykonawcy, przybrały bardzo zróżnicowaną, ale zawsze smakowitą postać.
Ten wspólny posiłek stanowił miłe preludium do Świąt Wielkiej Nocy.
opracowanie: Elżbieta Rojowska
19
Czym są mediacje?
W piątek 8. kwietnia, przedstawiciele SU naszej szkoły, na zaproszenie Pani Anety Łyś – trenera mediacji szkolnych i rówieśniczych wzięli udział w panelu mediacyjnym w SP w Wadowicach Dolnych.
W panelu uczestniczyli uczniowie pięciu szkół z terenu gminy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym są mediacje w pojęciu ogólnym, jak również czym są mediacje rówieśnicze. Poznali też niektóre techniki mediacji np. parafrazę. Inscenizacja przedstawiona przez członkinie Międzyszkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych, którego opiekunem jest Pani Aneta, ukazała uczniom jak w praktyce wygląda mediacja rówieśnicza. Dzieci miały też okazję sprawdzić zdobytą wiedzę o mediacjach rówieśniczych, podczas wspólnego rozwiązywania krzyżówki. Poczęstunek pizzą na koniec spotkania, był okazją do integracji międzyszkolnej w miłej atmosferze.
Przygotowany panel mediacyjny uświadomił uczniom jak w sposób kulturalny i pokojowy można rozwiązywać konflikty i dążyć do porozumienia, zarówno w świecie dzieci jak i dorosłych.
Pani Anecie Łyś dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.
opracowanie: Alina Polak
Rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego
Dnia 7 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: 0-III oraz IV-VIII. Zainteresowanie konkursem i ilość prac przerosła nasze oczekiwania. W sumie zgromadziliśmy aż 48 niezwykle pięknych pisanek, palm oraz stroików.
Komisja konkursowa podjęła następujące decyzje:
Klasy 0-III
MIEJSCE I – Maja Kapinos, Dorota Strycharz
MIEJSCE II – Lena Surowiec, Klaudia Krawiec
MIEJSCE III – Lena Drozdowska, Filip Czech
WYRÓŻNIENIA: Maja Maciejak, Alan Stachowicz, Gabrysia SkrzyniarzKlasy IV-VIII
MIEJSCE I – Julia Pogoda, Patrycja Rybak
MIEJSCE II – Weronika Bierzyńska, Karol Czech
MIEJSCE III – Weronika Kapinos, Jakub Parys
WYRÓŻNIENIA: Kamila Płatek, Magdalena Ogorzałek, Mateusz KuligPonadto KAŻDY z uczestników otrzymał dyplom i drobny prezencik wielkanocny;-) Wszystkie prace zostały przekazane na kiermasz zorganizowany przez Tarnowski Wolontariat Misyjny z którego dochód przeznaczony będzie na wsparcie posługi ks. Zborowskiego we Lwowie.
Dziękujemy wszystkim za tak liczne włączenie się w akcję. Podziękowania kierujemy również do Rady Rodziców za pomoc i udzielone wsparcie finansowe, które pomogło sfinansować nagrody dla wszystkich uczestników.
opracowanie: Joanna Pytko
24
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
Milo nam poinformować, że nasza szkoła otrzyma sprzęt i pomoce za kwotę 30.000 zł z Programu Rządowego "Laboratoria Przyszłości".
W ramach tego będzie w szkole drukarka 3D, klocki edukacyjne do zajęć z robotyki, wysokiej klasy sprzęt do nagrywania i utrwalania rożnych zajęć, projekty między innymi do fizyki, techniki, przyrody, biologii i chemii oraz wiele innych pomocy.
dyrektor szkoły
Krystyna Midura
Sukces w Gminnym Konkursie Pożarniczym
31 marca 2022 roku odbył się w Urzędzie Gminy w Wadowicach Górnym gminny etap Ogólnolnopolskiego Konkursu Pożarniczego ph. „Młodzież zapobiega pożarom”.
W konkursie tym naszą szkołę reprezentowali w kategorii klas młodszych: Patryk Czech i Karol Czech z klasy czwartej, a w kategorii klas starszych: Małgorzata Maziarz z klasy siódmej i Paweł Płatek z klasy ósmej.
Z dumą informujemy, że Patryk Czech zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i będzie reprezentował gminę w etapie powiatowym. Natomiast Paweł Płatek i Małgorzata Maziarz znaleźli się początkowo na drugim miejscu, a po dogrywce Paweł uplasował się na trzeciej pozycji, a Małgosia na czwartej.
Wszystkim reprezentantom naszej szkoły gratulujemy, a Patrykowi życzymy powodzenia.
opracowanie: Elżbieta Rojowska
Otrzymaliśmy dyplom
Konkurs związany z kiermaszem wielkanocnym
Nasza szkoła pragnie włączyć się w akcję Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego i przekazać ozdoby wielkanocne, z których dochód ze sprzedaży podczas kiermaszu przeznaczony będzie na Parafię Miłosierdzia Bożego we Lwowie.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wykonania dowolnej ozdoby wielkanocnej (pisanka, stroik, palma). Między ozdobami zgromadzonymi w naszej szkole przeprowadzimy konkurs na najładniejsze prace i nagrodzimy zwycięzców. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych
Kategoria I – uczniowie klas 0-3
Kategoria II – uczniowie klas 4-8Wszystkie prace łącznie z tymi wyróżnionymi będą następnie przekazane do Tarnowa na kiermasz (uczniowie nie zabierają ich do domu).
PRACE NALEŻY PRZYNOSIĆ DO SZKOŁY DO PANI JOANNY PYTKO DO DNIA 01.04.2022
Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie 07.04.2022r. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy okolicznościowe.
Zachęcamy do udziału bo cel jest szczytny, a poza tym warto pomagać.
2022.03.22 - Dzień Świętego Patryka
Drugi rok z rzędu w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka –patrona Irlandii. Cała szkoła w tym dniu mieniła się w kolorach zieleni. Uczniowie klas III-VI wzięli udział w konkursie na plakat związany z Irlandią i St. Patrick’s Day. Na korytarzu szkoły można było zobaczyć prace dzieci.
Dzieci z oddziału przedszkolnego też miały swój udział w tym święcie, mianowicie, obejrzały bajkę o Irlandii i świętym Patryku, kolorowały Leprechauna –skrzata, a także poszukiwały ukrytych w sali „złotych” pieniążków.
Całość obchodów dnia Świętego Patryka uświetniła degustacja kruchych ciastek irlandzkich, zielonych galaretek i czekoladowych monet.
Wyniki konkursu na plakat o St. Patrick’s Day:
I miejsce – Wiktoria Rybak i Patryk Czech
II miejsce – Monika Surowiec i Weronika Bierzyńska
III miejsce – Jakub Parys i Alan Stachowicz
wyróżnienie – Julia PogodaSerdecznie gratulujemy
opracowanie: Joanna Pytko
28
2022.03.21 - Pierwszy dzień wiosny
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to święto szczególne w uczniowskim kalendarzu. To popularny Dzień Wagarowicza, w którym celebrujemy odejście zimy i witamy wiosnę, niekoniecznie siedząc w szkolnych ławach ;)
My co prawda na wagary się nie wybraliśmy, ale lekcji również nie mieliśmy. Od samego rana bawiliśmy się razem grając w drużynową grę planszową i w kalambury. W ramach projektu "Filtrujemy dla Bałtyku" uczniowie obejrzeli filmiki, a następnie pracując w grupach klasowych rozwiązywali rebusy i zagadki dotyczące obejrzanego materiału.
Z racji pięknej pogody wybraliśmy się też na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Uczniowie wykonywali zdjęcia budzącej się do życia przyrody. Z okazji pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował również "Dzień bez plecaka". Uczniowie jak zwykle przyszli do szkoły z niezbędnymi przyborami i książkami, ale do zapakowania swoich rzeczy nie mogli użyć ani plecaka, ani torby. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Zapraszamy do galerii zdjęć.
opracowanie: Joanna Pytko
19
2022.03.18 - Spotkanie z myśliwym
17 marca uczniowie klas I – IV naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem Mieczysławem Struzikiem – zaprzyjaźnionym myśliwym z Koła Łowieckiego ŁOŚ w Mielcu.
Pan Mieczysław Struzik z pasją opowiadał dzieciom o łowiectwie, zwyczajach zwierzyny łownej, jej populacjach i roli myśliwych w utrzymywaniu równowagi biologicznej. Zapoznał zebranych z legendą o św. Hubercie i znaczeniu myśliwskiego pozdrowienia „Darz Bór”. Jako doświadczony myśliwy i człowiek pełen szacunku do przyrody uczył , jak powinniśmy się zachować w razie spotkania z dzikim zwierzęciem w terenie. Na zakończenie uczniowie z zapałem rozpoznawali głosy zwierząt. Nie obyło się bez podarunków, którymi myśliwy zawsze obdarza, a były to m. in. książki przyrodnicze, zakładki, słodycze.
Spotkaniu towarzyszyła miła, nasycona ciekawością atmosfera, a zasłuchani uczniowie niekiedy włączali się z własnymi doświadczeniami i obserwacjami. Takie spotkania wzbogacają naszą wiedzę i osobowość o wartości, których nie znajdziemy w podręcznikach.
Serdecznie dziękujemy! Darz Bór!
opracowanie: opiekun SKPP Maria Rusek2
Uwaga, uwaga!
Obchody Dnia Świętego Patryka zostają przeniesione
na dzień 22 marca (wtorek).Wszystkie pozostałe informacje nadal aktualne - czytaj trzy wiadomości niżej.
2022.03.14 - Dzień liczby Pi
Ludolfina, czyli liczba PI niejedno ma oblicze
Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma ... swoje święto! 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku. Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane są literą π, a na obwodzie podane mają jej rozwinięcie dziesiętne. Liczba Pi to stała matematyczna określana jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. Wynosi w przybliżeniu – 3,141592... Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych.
Liczba Pi bywa nazywana „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.
Również w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Na początku uczniowie obejrzeli krótki filmik, na którym przybliżono liczbę Pi i jej przemiany na przestrzeni wieków. Pojawiło się wiele ciekawostek związanych z tą niezwykłą liczbą. Był to iście matematyczny dzień pełen konkursów, quizów i zagadek oraz szukając jak największej liczby wyrazów zawierającej cząstkę pi np.: pierniki, pióro itp. Uczniowie świetnie się bawili
Nie zapomnieliśmy także o najmniejszych uczniach naszej szkoły z oddziału przedszkolnego, którzy przedstawiali liczbę Pi w sposób plastyczny.
Takie konkursy poszerzają wiadomości uczniów, dostarczają wiele emocji, ale przede wszystkim pobudzają ciekawość poznawczą i zainteresowanie piękną, ale trudną dziedziną wiedzy, jaką jest matematyka. Liczba Pi na pewno zostanie w pamięci uczniów, nawet tych mniej uzdolnionych matematycznie. Tym bardziej, że wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i drobne nagrody oraz każdy uczeń mógł w tym dniu skosztować mufinki z magiczną liczbą Pi.
17
2022.03.09 - Dzień Dinozaura
Nowa galeria 2022.03.09 - Dzień Dinozaura została dodana do albumu fotograficznego
24
SAINT PATRICK’S DAY
W czwartek 17 marca 2022 r. wszyscy uczniowie przychodzą do szkoły ubrani w coś zielonego, koszulka, spodnie, spódnica, sukienka, szelki, pasek, opaska, chusta, kapelusz, peruka, itp. (im więcej tym lepiej).
Uczniowie, którzy dostosują swój strój w tym dniu zwolnieni będą z odpowiedzi ustnej i kartkówek z j. angielskiego do końca tygodnia😊
Na terenie szkoły ukryte zostaną również obrazki w garncem złota (leprikony, czyli zielone skrzaty chowają je zwykle na końcu tęczy, ale w tym roku postanowiły zrobić wyjątek!). Warto rozglądać się po zaułkach szkolnych korytarzy i wyostrzać wzrok bowiem osoba, która znajdzie ich najwięcej dostanie upominek!
KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III-VI
Zachęcamy uczniów klas III-VI do udziału w konkursie. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę plastyczną zgodną z tematem konkursu i przekazać ją nauczycielowi języka angielskiego. Technika wykonania pracy jest dowolna, płaska (prosimy nie dostarczać prac przestrzennych). Format pracy: minimum A3. Każda praca powinna na odwrocie posiadać metryczkę tj. imię, nazwisko autora oraz klasę, do której uczęszcza uczeń.
Praca powinna nawiązywać do obchodów Dnia Św. Patryka i zawierać najważniejsze informacje o Św. Patryku, obchodach tego święta, symbolach itp.
Plakat powinien zawierać obrazki (zdjęcia, rysunki, ilustracje) oraz tekst w języku polskim lub angielskim długości 20-100 słów (odpowiednio do wieku – w młodszych klasach krótszy tekst, w starszych dłuższy). Tekst powinien być napisany ręcznie i dobrze widoczny, także z pewnej odległości. Przypominamy, że kopiowanie tekstów z Wikipedii i innych źródeł jest naruszeniem praw autorskich. Na uczniów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz ocena z aktywności😉
Termin składania prac: do 15.03.2022r.Prace zostaną wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
opracowanie: Pytko Joanna
Archiwum Aktualności